meta sv spg

SVSU Board of Control

Saginaw Valley State University is a public institution governed by a Board of Control appointed by the Governor of the State of Michigan. The eight members serve staggered eight-year terms. Current members are:

  • Luis G. Canales



    Term Ends July 21, 2025

  • resize_Carmona_Scott Scott L. Carmona



    Term Ends July 21, 2019

  • JoAnn T. Crary



    Term Ends July 21, 2025

  • BOC Dennis Durco photo Dennis Durco

    Secretary

    Term Ends July 21, 2021

  • BOC John Kunitzer photo John Kunitzer

    Vice Chair

    Term Ends July 21, 2021

  • Vacant

    .

    Term Ends July 21, 2023

  • Vicki Rupp Vicki L. Rupp

    Treasurer

    Term Ends July 21, 2023

  • resize_Velasquez_Jenee Jenee L. Velasquez

    Chair

    Term Ends July 21, 2019