2014 SVSU Math Olympics Results

This year there were 410 students with 184 competing in the level I competition and 226 in the level II. A total of 15 schools participated this year with 13 schools participating at level I and 12 schools at level II.

With a maximum possible score of 25, the average score on the level I exam was 7.60 and the average on the level II exam was 7.19 (tough exams!). The standard deviations for levels I and II were 3.80 and 2.95 respectively. More detailed analysis of the results is available here: 2014 (199kB)(pdf).

Level 1 Individual Awards

PlaceNameSchoolGradeScore
Top Three Medal Winners (ties listed alphabetically)
1 Jordan Smith Midland High School 10 21
2 Steve C. Xu H. H. Dow High School 10 20
3 Nicky J. Billovits Midland High School 10 19
Honorable Mention (ties listed alphabetically)
4 Lisa Kim Grand Blanc High School 09

18

4 Apoorva Ojha H. H. Dow High School  09 18
5 Matthew L. Rightor H. H. Dow High School  10 17
6 Jonathan Altes H. H. Dow High School  10 16
6 Stephen Odonnell SASA  07 16
6 Kenny Steinhilber Midland High School  08 16
6 Melody Wang H. H. Dow High School  09 16
7 Shayan Anwar SASA 08 14
7 Salome C. Do Midland High School  09 14
7 Amanda Kline H. H. Dow High School  10 14
7 Tanvi Sharma Heritage High School  09 14
8 Travis Fletcher H. H. Dow High School  10 13
8 Spencer P. James Midland High School  08 13
8 Celine Rajoulh SASA  08 13
8 James Shepich SASA  09 13
8 James Stewart Heritage High School  10 13
8 Hannah Striebel Midland High School  09 13
9 Nick Colucci Heritage High School  09 12
9 Nikhil Korrapati SASA  08 12
9 Juliette Shaheen Nouvel Catholic Central High  09 12
9 Rebekah K. Walter Midland High School  10 12
9 Katie Wenban Midland High School  10 12
10 Drew Benschoter Tecumseh Middle School  08 11
10 Alex Foss Tecumseh Middle School  08 11
10 Nikita Gollapudi SASA  07 11
10 Bryson C. Lichtenberg Grand Blanc High School  10 11
10

Mahah Naveed

SASA  08 11
10 Shaede Perzanowski Cass City School  09 11
10 Keaton Schmidt Nouvel Catholic Central High  09 11
10 Mckenzie Shores Reese High School  11 11
10 Rachel Stockman SASA  09 11
10 Alex Wang SASA  09 11
10 Kevin Yin SASA  08 11

Level 2 Individual Awards

PlaceNameSchoolGradeScore
Top Three Medal Winners (ties listed alphabetically)
1  Ozan Yakar  H. H. Dow High School  10  19
2  Vinson Chu  H. H. Dow High School  12  16
3  Min Dai  SASA  11  15
Honorable Mention (ties listed alphabetically)
4  Bryce Karsten  H. H. Dow High School 12  14
4  Jung Lee  H. H. Dow High School 12  14
4  Michael Powers  SASA 10  14
4  Philip Rangitsch  Nouvel Catholic Central High 11  14
4  Varun Shanker  H. H. Dow High School 09  14
5  Broderick Allan  SASA 12  13
5  Daniel Drew  SASA 10  13
5  Catherine Haslam  H. H. Dow High School 12  13
5  Allison Mohr  Adrian High School 12  13
5  Tristan Robb  SASA 12  13
5  Vikram Shanker  H. H. Dow High School 12  13
6  Sarah Casaceli  Grand Blanc High School 10  12
6  Charles Drew  SASA 12  12
6  Rena Ju  Valley Lutheran High School 10  12
6  Kim Min Gyu  H. H. Dow High School 12  12
6  Qimin Tao  Adrian High School 12  12
6  Cali Winslow  Midland High School 12  12
7  Phillip Dinh  Heritage High School 11  11
7  Jason Dvorscak  Grand Blanc High School 11  11
7  Kimberlynn J. Fick  Adrian High School 12  11
7  Andrew Kim  Midland High School 11  11
7  Zhuoran Li  Adrian High School 10  11
7  Anisha Nagpal  Grand Blanc High School  10  11
7 Michael Reh  Heritage High School  11  11
7 Gavin Shrestha  SASA  10  11
7 Colin Walters  Midland High School  12  11
7 Austen Zhu  H. H. Dow High School  10  11

Level 1 Team Awards

The top 3 individual scores determine the team score. In the case of a tie, the 4th and 5th score is used to determine the team place.

PlaceSchool NameScore
Trophy Winners (ties listed alphabetically)
1 Midland High School 56
2 H. H. Dow High School 55
3 SASA 43
Honorable Mention (ties listed alphabetically)
4 Grand Blanc High School  39
4 Heritage High School  39

Level 2 Team Awards

The top 3 individual scores determine the team score. In the case of a tie, the 4th and 5th score is used to determine the team place.

PlaceSchool NameScore
Trophy Winners (ties listed alphabetically)
1 H. H. Dow High School  49
2 SASA  42
3 Adrian High School  36
Honorable Mention (ties listed alphabetically)
4 Grand Blanc High School  34
4 Midland High School  34

Combined Team Awards

The top 3 individual scores determine the team score. In the case of a tie, the 4th and 5th score is used to determine the team place.

PlaceSchool NameScore
Trophy Winners (ties listed alphabetically)
1 H. H. Dow High School 104
2 Midland High School 90
3 SASA 85
Honorable Mention (ties listed alphabetically)
4 Grand Blanc High School  73
5 Heritage High School  71

List of Participating Schools

Participants from these schools attended the 2014 Math Olympics. Thank you!

  • Adrian High School
  • Calvary Baptist Academy
  • Cass City School
  • Durand Area High School
  • Grand Blanc High School
  • H.H. Dow High School
  • Heritage High School
  • Midland High School
  • New Lothrop High School
  • Nouvel Catholic Central High
  • Owendale-Gagetown
  • Reese High School
  • Saginaw Arts & Sciences Academy
  • Tecumseh Middle School
  • Valley Lutheran High School